Ile kosztuje harcerstwo

Składki

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. W ciągu roku wynosi ona 48 zł. Harcerze płacą składki kwartalnie (12 zł), co finalnie wynosi tylko 4 zł miesięcznie.

Mundury

Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był jak najszybciej w pełni i dobrze skompletowany.

Koszt umundurowania jest różny w różnych drużynach – zależy m.in. od rodzaju nakrycia głowy i rodzaju pasa, a także od tego, czy w danej drużynie członkowie sami zakupują wszystkie elementy umundurowania, czy niektóre (np. chustę, pierścień) otrzymuje od drużynowego.

Nakrycia głowy: furażerka: ok. 19,50 zł; beret: ok. 22,00 zł; rogatywka: ok. 31,50 zł; kapelusz: ok. 42,00 zł
Koszula mundurowa: ok. 81,00 zł
Naramienniki: ok. 3,60 zł
Chusta: ok. 6,50 zł
Pierścień: ok. 4,50 zł
Spódnice/spodnie: spódnica mundurowa: ok. 51 zł; spodenki mundurowe damskie: ok. 68 zł; spodenki mundurowe męskie: ok. 63,00 zł
Pas: parciany: ok. 21,00 zł; skórzany: ok. 41,00 zł
Getry: ok. 8,50 zł
Lilijki: (dwie: do nakrycia głowy oraz koszuli mundurowej): ok. 3,50 zł/szt.
Łączny koszt mieści się w przedziale: ok. 200,00 zł – 250,00 zł

Koszt obozu

Obóz harcerski i zimowisko to najlepsze formy spędzania wakacji i ferii. Program dnia pozwala dziecku wykorzystać czas maksymalnie na świetną zabawę i naukę poprzez działanie, a wykwalifikowana kadra dba o bezpieczeństwo i różnorodność zajęć.

W skład kosztów obozu wchodzą najczęściej:

zakwaterowanie,
wyżywienie (4 posiłki dziennie),
opieka medyczna,
koszt realizacji programu,
ubezpieczenie,
transport,
pamiątkowa plakietka lub znaczek.

Koszt obozu letniego w 2014 r. wynosił: od 999,00 do 1099,00 zł (turnus dwutygodniowy) lub od 1299,00 do 1399,00 zł (turnus trzytygodniowy).

Koszt zimowiska w 2015 r. wynosił od 450,00 do 500,00 zł.

Koszt rajdów, biwaków

Rajdy i biwaki harcerskie to trwające kilka dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu. Zwiększają one możliwości na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na zbiórkach. Rajdy i biwaki są jednym z najlepszych sposobów na zintegrowanie drużyny, a co za tym idzie – polepszenie komfortu pracy i rozwoju każdego harcerza.

Koszt biwaków trwających 2-3 dni zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Jak finansuje się harcerstwo?

Poprzez 1% podatku dochodowego – ZHP jest organizacją pożytku publicznego
Poprzez akcje zarobkowe i zbiórki publiczne
Pozyskując sponsorów
Organizując kursy i szkolenia dla osób spoza organizacji