Ile kosztuje harcerstwo

Składki

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. W ciągu roku wynosi ona 120 zł. Harcerze mogą opłacać składki za cały rok albo kwartalnie (30 zł), co finalnie wynosi 10 zł miesięcznie.

Mundury

Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był jak najszybciej w pełni i dobrze skompletowany.

Koszt umundurowania jest różny w różnych drużynach – zależy m.in. od rodzaju nakrycia głowy i rodzaju pasa, a także od tego, czy w danej drużynie członkowie sami zakupują wszystkie elementy umundurowania, czy niektóre (np. chustę, pierścień) otrzymuje od drużynowego.

Nakrycia głowy: furażerka: ok. 19,50 zł; beret: ok. 22,00 zł; rogatywka: ok. 31,50 zł; kapelusz: ok. 42,00 zł
Koszula mundurowa: ok. 81,00 zł
Naramienniki: ok. 3,60 zł
Chusta: ok. 6,50 zł
Pierścień: ok. 4,50 zł
Spódnice/spodnie: spódnica mundurowa: ok. 51 zł; spodenki mundurowe damskie: ok. 68 zł; spodenki mundurowe męskie: ok. 63,00 zł
Pas: parciany: ok. 21,00 zł; skórzany: ok. 41,00 zł
Getry: ok. 8,50 zł
Lilijki: (dwie: do nakrycia głowy oraz koszuli mundurowej): ok. 3,50 zł/szt.
Łączny koszt mieści się w przedziale: ok. 200,00 zł – 250,00 zł

Koszt obozu

Obóz harcerski i zimowisko to najlepsze formy spędzania wakacji i ferii. Program dnia pozwala dziecku wykorzystać czas maksymalnie na świetną zabawę i naukę poprzez działanie, a wykwalifikowana kadra dba o bezpieczeństwo i różnorodność zajęć.

W skład kosztów obozu wchodzą najczęściej:

zakwaterowanie,
wyżywienie (4 posiłki dziennie),
opieka medyczna,
koszt realizacji programu,
ubezpieczenie,
transport,
pamiątkowa plakietka lub znaczek.

Koszt obozu letniego w 2017 r. wynosił 1199,00 zł.

Koszt zimowiska w 2017 r. wynosił od 450,00 do 500,00 zł.

Koszt rajdów, biwaków

Rajdy i biwaki harcerskie to trwające kilka dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu. Zwiększają one możliwości na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na zbiórkach. Rajdy i biwaki są jednym z najlepszych sposobów na zintegrowanie drużyny, a co za tym idzie – polepszenie komfortu pracy i rozwoju każdego harcerza.

Koszt biwaków trwających 2-3 dni zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Jak finansuje się harcerstwo?

Poprzez 1% podatku dochodowego – ZHP jest organizacją pożytku publicznego
Poprzez akcje zarobkowe i zbiórki publiczne
Pozyskując sponsorów
Organizując kursy i szkolenia dla osób spoza organizacji