Harcerze

Dzieci w wieku 10 - 13 lat

W naszym Hufcu działa obecnie sześć drużyn harcerskich. Każda z nich działa przy jednej z lubelskich szkół. Zbiórki odbywają się raz w tygodniu. Na każdy miesiąc przypadają trzy zbiórki zastępu i  jedna zbiórka drużyny. Dzień zbiórki dostosowany jest do czasu wolnego dzieci. Ponadto w ciągu roku są dwa wyjazdy drużyny - biwaki oraz wyjazdy w trakcie ferii zimowych (4-7 dniowe zimowisko) i 3 tygodniowy obóz w wakacje.
Jest to przykład gdyż każdy rok harcerski (szkolny) jest planowany z uwzględnieniem potrzeb i możliwości członków drużyny. W trakcie wszystkich zbiórek oraz wyjazdów nad dziećmi czuwa kadra  przeszkolona według ogólnopolskich wytycznych.

Oto druzyny harcerskie działające w naszym hufcu :

7ldh

7 Lubelska Drużyna Harcerska "Wulkan"

ćw. Jarosław Piętas

MSP "Paderewski" ul. Symfoniczna

48ldh

48 Lubelska Ekologiczna Drużyna Harcerska "Araukanie"

sam. Honorata Kopycka

SP nr 28, ul. Radości, SP nr 6, Czwartaków 11

62 Lubelska Drużyna Harcerska "Ewenement"

Ćw. Jan Rzepliński

SP 34, ul. Kosmowskiej

lilijka

Lubelska Drużyna Harcerska "Oriente"

sam. Paulina Jędrejek

SP nr 44 i Gimnazjum nr 6 ul. Tumidajskiego

54ldh

54 Lubelska Drużyna Harcerska "Celestis"

sam. Karolina Frąckiewicz

SP 21, ul. Zuchów

Po wybraniu drużyny należy skontaktować się mailowo z drużynowym lub z biurem Komendy Hufca i poprosić o numer telefonu drużynowego. To on poda dalsze szczegóły postępowania.
Najlepiej zapisać dziecko na początku roku szkolnego, kiedy drużyny organizują nabór,  wtedy będzie w gronie rówieśników, którzy również po raz pierwszy stykają się z harcerstwem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dziecko dołączyło do drużyny w trakcie roku szkolnego.
Czy dziecko musi spełnić jakieś warunki aby należeć do drużyny? Czy na pierwszą zbiórkę musi przyjść w mundurze? Nie. Wystarczy, aby dziecko chciało regularnie uczęszczać na zbiórki i dobrze czuło się w drużynie. Kiedy dziecko podejmie decyzje, że chce zostać harcerzem należy opłacić składki członkowskie w wysokości 48 zł rocznie i ubezpieczenie  8 zł za cały rok.